Aleneforelder til tvillinger
Postet av Tvillingforeningen den 18. Mai 2026

Hvordan er det å være aleneforeldre til tvillinger eller flerlinger

522 aleneforeldre gjennomførte undersøkelsen, majoriteten var mødre, men også 6 fedre gjennomførte undersøkelsen. 32,4 % hadde aldri vært gift, 28,2 % var skilt, 18,8 % var separert, 16,9 % hadde selv valgt å være aleneforelder (adopsjon eller assistert befruktning) og 2,9 % var enke.
Deltagere fra 16 land deltok: Australia, Storbritannia, Finland, USA, Frankrike hadde flest besvarelser. Andre land som var representert: New Zealand, Canada, Tyskland, Danmark, Sverige, Tsjekkia, Japan, Sør-Afrika, Ecuador, samt et land i sentral Amerika og Europa som ikke ble oppgitt.
Majoriteten av foreldrene var i fulltidsjobb mens de var aleneforeldre. Majoriteten av disse hadde barnepass i barnehage e.l. mens de selv var på arbeid, men en stor andel måtte benytte familie som barnepass mens de selv var på arbeid.

Litt over halvparten av alene foreldrene opplyste at den andre forelderen ikke var til stede i barnas liv. En fjerdedel svarte at de hadde delt samvær mellom foreldrene, men barna bodde fast hos den ene forelderen (som besvarte undersøkelsen). Kun en liten andel kunne fortelle at barna hadde 50/50 samvær med begge foreldrene.
Flesteparten av foreldrene opplyste at de hadde hjelp fra familie og venner når det kom til å ivareta barna. Den mest vanlige formen for hjelp var pass av barna, deretter økonomisk hjelp og hjelp med husarbeid.
Omtrent halvparten av foreldrene oppga at de hadde god støtte i familien, resten oppga at familien bodde langt borte, eller de hadde ikke et tett forhold til familien sin.

Et av de siste spørsmålene i undersøkelsen var «Hva er det nyttigste rådet eller den beste hjelpen du fikk som har hjulpet deg som aleneforeldre?» Her fikk respondentene skrive fritekst svar. Mange av svarene trakk frem at det var viktig å ha en rutine og å være så organisert som mulig. Noen anbefalte å gjøre ting i etapper «ingen grunn til å rengjøre hele huset eller leiligheten på en gang!» Mange vil minne alenemødre på at de må be om hjelp, ikke prøv å være SUPERMAMMA – ikke vær en martyr – hvis mor har det bra, vil barna ha det bra.
En annen kommentar som gikk igjen, var å ikke sammenligne seg med andre – husk på at du gjør så godt kan.
Det var også mange som nevnte at en ikke må ta alle småting så alvorlig, og huske på at det vil være dårlige dager, men de vil gå over. Ikke bruk energi på å synes synd på deg selv, barna vil ikke alltid være små, og det vil bli enklere med tiden. Samtidig er det viktig å ikke se for langt frem i tid, ta en dag av gangen. Husk på å ha fokus på å tilbringe tid sammen med barna, lag minner, gi barna klemmer og kjærlighet, det er viktigere enn tiden du bruker på å vaske huset/leiligheten.
Mange av respondentene trakk også frem at det var til stor hjelp å ha et nettverk med andre aleneforeldre med tvillinger/flerlinger, enten online eller i lokalmiljøet.

I det aller siste spørsmålet ble respondentene bedt om å komme med sine innspill eller dele egne erfaringer som aleneforelder til tvillinger/flerlinger.
Mødrene trakk frem at de likte å kunne ta alle avgjørelser for sine barn, men savnet ofte en mannlig rollemodell for barna. Det var også mange som påpekte at de sjelden fikk tid for seg selv.
En mor rådet alenemødre til å finne frem til all informasjon om støtteordninger og eventuell avlastning så tidlig som mulig, gjerne allerede i svangerskapet hvis en allerede da viste at en kom til å bli alenemor.
Særlig LGBT alene foreldre med tvillinger/flerlinger følte seg ofte oversett, både i møte med helsetjenesten og i samfunnet.

Konklusjon:
522 aleneforeldre til tvillinger/flerlinger fra 16 land viser at uansett hvilket land de bor i, møter de lignende utfordringer i hverdagen som aleneforeldre.
De har behov for støtte fra familie og venner samt at de trenger støtte fra offentlige tjenester. Reduserte barnehage kostnader er viktig.
Ansatte i helsetjenesten bør være mer støttende ovenfor LGBT alene foreldre og mødre som selv har valgt å få barn alene.
Er du alenemor eller alenefar til tvillinger/flerlinger?
I Tvillingforeningen har vi et eget medlemskap for aleneforeldre
Hvordan er det i Norge?
Vi i Tvillingforeningen ønsker å gjøre en tilsvarende undersøkelse i Norge som tar høyde for norske forhold. Meld din interesse på e-post: post@tvilling.no, dersom du ønsker å bidra med dine svar i en slik undersøkelse, svarene blir selvsagt anonymisert.
Link til originaldokument: https://icombo.org/wp-content/uploads/2023/10/Single-parents-of-multiples-survey-report.pdf
Alene med tvillinger
Postet av Tvillingforeningen den 13. Mai 2026
Det å være alene med tvillinger er en opplevelse fylt med både utfordringer, frustrasjon og gleder. Å oppdra barn som er på det samme utviklingsstadiet og har de samme behovene kan være slitsomt og krevende, men samtidig givende.
Heldigvis kan tvillinger leke god sammen og underholde hverandre slik at man kan få en liten pause i hverdagen. Selv ble jeg ble alene med mine tvillinger før det hadde gått et år og jeg skal dele mine erfaringer fra denne tiden.
Det er ingen tvill om at det å være alene med tvillinger (eller flere barn) er en opplevelse som er utfordrende og krevende. Det å skape seg gode rutiner i hverdagen er viktig, for å selv få et pusterom i hverdagen. Det er ingen enkel oppgave, da barn er ulike og har ulike behov. Det er slitsomt å bli vekt tidlig på morgenen og aldri få avlastning ved å kunne få sove ut, er en utfordring alle aleneforeldre må stå i.
Mine tvillinger våknet 0400-0500 fra de var små til de ble rundt 5 år. Det å ikke kunne få søvn er veldig krevende og utmattende. Fra tidlig morgen, til sent på kvelden er det alltid noe som skal gjøres. Kveldene ble brukt til å gjøre morgendagen lettere, ved å finne fram klær, lage matpakke, rydde og samtidig få tid til å slappe av selv.
Å skape gode kveldsrutiner for barna slik at man får kvelden til seg selv og alt som skal gjøres ble viktig for meg. Her har jeg erfart at det hjelper å være konsekvent fra barna er små, og å ha gode, faste leggerutiner. Det gikk ikke alltid som smurt, men faste rutiner bidro til at jeg har hatt barn som har sovnet fort på kveldstid. Dermed ble kvelden bare min og jeg kunne bruke denne til å slappe av, studere eller rydde og fikset til morgendagen. Å ha noen timer for meg selv hver kveld gjorde hverdagen min lettere, det ga meg også muligheten til å legge meg tidlig de dagene jeg hadde behov for søvn og hvile.
Jeg prøvde så langt det gikk å skape gode rutiner for å skape en stabilitet og trygghet, for eksempel, ved å ha en fast leggetid kan man skape en rolig overgang til natten, noe som kan bidra til bedre søvn for begge barna. Måltider på faste tidspunkter kan også hjelpe tvillingene med å utvikle sunne spisevaner og redusere mas og uro rundt matbordet. Når rutiner er på plass, blir det lettere å håndtere uventede situasjoner, fordi barna er vant til en viss rytme og har forventninger utifra det. Mine barn har hatt faste leggerutiner, vi har hatt faste tider for å spise middag og jeg har alltid hatt en god dialog med barnehagen. De ansatte i barnehagen ba meg dra rett hjem etter jobb og lage middag eller slappe av. Det var bedre at tvillingene fikk litt lenger dager i barnehagen, enn at jeg fortet meg for å hente dem tidlig. Derfor har jeg ofte dratt hjem rett etter jobb, fått slappet av eller startet på middagen før jeg hentet barna. Dette har fungert for oss da barnehagen var tre minutter unna i gåavstand.
Det å tørre å be om hjelp fra familie eller venner, for å få avlastning innimellom er viktig. Utnytt roligere stunder der barna leker fint, til å selv ta en pust i bakken. Vær fleksibel, noen dager blir ikke sånn man har tenkt, da handler det om å tenke at det er helt greit det også. Noen dager er koselige, og andre dager er det totalt kaos. Ta en dag av gangen, det bli lettere når barna blir eldre, da de sover bedre og er mer med venner.
Det er ingen perfekt måte å være forelder på, men med kjærlighet, tålmodighet, og litt planlegging kan man finne sin egen vei til en vellykket oppdragelse av tvillinger, selv om man er alene med ansvaret i hverdagen. Senk kravene i en periode og husk på at det å ta vare på seg selv er viktig. Etter å ha vært alene med alene med tvillinger i mange år har jeg lært at man klarer mer enn man tror og hvil når man har mulighet. Det viktigste for barna er hjem fylt av kjærlighet, de bryr seg ikke om at alt er perfekt til enhver tid.
Tekst: Kine Osan
Bilder: Pexels